Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają ciepło z jednego miejsca, a następnie przekazują je w inne miejsce o wyższej temperaturze. Funkcja pompy ciepła jest podobna do funkcji domowej lodówki. Jedyna różnica polega na tym, że lodówka nie spręża gazowego czynnika chłodniczego w celu podniesienia temperatury, a po prostu pobiera ciepło z zawartości lodówki i wysyła je przez wymiennik ciepła znajdujący się z tyłu lodówki. Pompa ciepła pobiera energię odnawialną z powietrza, wody lub gruntu i przekazuje ją do Twojego domu w stosunku 1:4 lub większym. Zwykle dostępne są trzy typy pomp ciepła, tj. pompy ciepła ze źródłem powietrza, pompy ciepła ze źródłem wody i pompy ciepła ze źródłem heat pumps gruntu.

Pompy ciepła są zdrową i przyjazną dla środowiska alternatywą dla tradycyjnych technik wykorzystujących gaz, ogień lub energię elektryczną. Decydując się na inwestycję w pompę ciepła, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby uzyskać najlepszą wartość z dokonanej inwestycji. Pierwszą rzeczą są koszty eksploatacji, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie pompy ciepła. Oraz w celu sprawdzenia, czy najlepszym wskazaniem jest ocena w postaci gwiazdek energetycznych przyznana przez EECA. W zależności od możliwości chłodzenia i grzania każda pompa ciepła jest oceniana. Wysoce wydajna pompa ciepła ogrzewa lub chłodzi pomieszczenie przy mniejszym wysiłku i niższych kosztach.

Drugim istotnym czynnikiem jest izolacja domu. Izolacja domu pomaga w zatrzymaniu ciepła i chłodu na zewnątrz. Dlatego przed instalacją pompy ciepła bardzo ważne jest prawidłowe zaizolowanie podłogi i sufitu. Odpowiednio zaizolowany dom uzupełnia pompę ciepła i sprawia, że ogrzewanie domu jest tańsze. Dodatkowo odpowiednio zaizolowany dom pozwala na zakup pompy o mniejszym rozmiarze, co może kosztować mniej.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie pompy ciepła, jest marka. Tak, znana i renomowana marka gwarantuje wykonalność produktu. Łatwiej jest też uzyskać części zamienne, gdy są potrzebne do naprawy lub z innego powodu. Kolejnym czynnikiem jest dostawca, który odgrywa kluczową rolę. Musisz wybrać dostawcę, który zapewni wsparcie posprzedażowe, ponieważ dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest ktoś, kto może odpowiedzieć na Twoje pytania, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Rozmiar pompy ciepła to kolejny czynnik, którego nie należy unikać. Jeśli kupisz pompę ciepła o niewłaściwym rozmiarze, albo będziesz musiał ciężko pracować, aby ogrzać pomieszczenie (kiedy rozmiar jest mniejszy niż wymagany), albo pompa ciepła nie będzie mogła zostać w pełni wykorzystana (kiedy rozmiar będzie większy niż wymagany). W pierwszym przypadku możesz potrzebować innych źródeł ogrzewania, takich jak grzejnik. Aby uniknąć problemów związanych z rozmiarem, zawsze zaleca się konsultację ze specjalistą przed zakupem. Specjaliści zmierzą Twój dom, a następnie określą, jaki rozmiar pompy ciepła najlepiej pasuje do Twojego domu.

Planując zakup pomp ciepła, należy wziąć pod uwagę również inne czynniki, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię. Czynnikami tymi są klimat panujący w Twoim miejscu, rodzaj paliwa dostępnego w Twojej lokalizacji, izolacja domu oraz inne urządzenia stosowane w celu oszczędzania energii w Twoim domu. W zimnym klimacie -15 C lub -25 C wszystkie pompy ciepła nie działają tak wydajnie. Ciepło emitowane przez te pompy ciepła w zimnym klimacie nie wystarczy do ogrzania obszaru lub budynku, ponieważ zimny klimat nie był w stanie zapewnić pompie wystarczającej ilości energii do działania i wyemitowania wymaganego ciepła. W takim przypadku potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła, które pomoże pompie ciepła w oddawaniu ciepła do danego obszaru. To dodatkowe ciepło pozyskiwane jest ze źródeł elektrycznych.